Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει το Μαρούσι απέναντι στον Κόροιβο με 75-70 στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα να κερδίσουν το παιχνίδι και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με 41-31. Στην επανάληψη το Μαρούσι συνέχισε την καλή του εμφάνιση όμως η ομάδα της Πελοποννήσου ανέβασε την απόδοση της, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ. Το Μαρούσι όμως ήταν αποφασισμένο πως θα πάρει αυτό το ροζ φύλλο και με τη βοήθεια του κόσμου, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός καταφέρε να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική το Μαρούσι αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηρακλή στο Ιβανόφειο.

Μαρούσι – Κόροιβος Αμαλιάδας: 75 – 70
Διαιτητές: Παντελίδης-Κοντίλης-Νάστος (Δούκας) Δεκάλεπτα: 25-14, 41-31, 54-52, 75-70
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 3, Στασινός 12, Ξυδάς 8 (2), Χατζηδάκης 18, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης 3, Λυκογιάννης, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 8, Μιχαλούτσος 8 (2).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 16 (2), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 19 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 8 (2).